Bizarr gyászolási szokások a viktoriánus korban
Sokan mint idilli korszak gondolnak vissza a viktoriánus időkre, ahol mindenki rendkívül jártas a társalgásban, elegánsan, korához és a társadalmi pozíciójához van megfelelően öltözve. A múltat minél többször idézzük fel akárcsak a saját életünkből, mindig valahogy egy kicsit megszépül, egy kicsit tökéletesebbé válik.
Ebben a cikkben egy kissé megtorpedóznám ezt a rózsaszín romantikát és jöjjön a valóság, hogy milyen bizarr szokásokkal is éltek az 1800-as években.
Ez időtájt azért nem volt a csúcson az orvostudomány, sokszor egy ma már gyógyítható betegségbe haltak bele fiatalok is. A gyászoló családtagok úgynevezett post mortem, azaz halál utáni képeket készítettek az elhunyt rokonukról, mint egy utolsó emlék, amelyen még jelen van az az illúzió, hogy csak csendesen alszik...
| ||
Kezdetekben természetes környezetbe helyezték az elhunytat, később a már meghalt családtagok festményei vették körbe az illetőt, a legvégén, már nyitott szemű, minél életszerűbb kép volt a cél. Családtagok közé ültették, mintha még mindig élne.... egyedül az üres, semmibemeredő tekintet árulja el, ki az, aki már halott.
Emberi hajból szőtt dísz |
Mai embernek már teljesen érthetetlen dolog volt ez, de akkor ez teljesen természetes volt, így az elhunyt szó szerint a családjával élt.
Hajból készített nyakék, az elhunyt képével díszítve |
Megjegyzések
Megjegyzés küldése